Forum Młodzieżowe - Forum Dyskusyjne
Kim jest Boog? - Wersja do druku

+- Forum Młodzieżowe - Forum Dyskusyjne (http://www.forumix.pl)
+-- Dział: Rozmowy (/forum-68.html)
+--- Dział: Religia (/forum-12.html)
+--- Wątek: Kim jest Boog? (/thread-10352.html)

Strony: 1 2

Kim jest Boog? - kowalskil - 06.10.2014 17:22

Tlumaczenie maszynowe (z moimi poprawkami)

Czym jest Bóg? Według naszych przodków, których przekonania zapisane sa w Biblii, Bóg jest istota wszechmocna i wszechwiedząca, mieszkajaca gdzieś poza stworzonym przez siebie światem. Moj poglad jest nieco inny; mysle ze Bóg nie jest podmiotem poza swiatm--on jest Swiatem, jak postulowal filozof żydowski 17-tego wieku, Baruch Spinoza, w Holandii.

Nasi bardzo odlegli przodkowie byli bałwochwalcami; wymyślili ideę wielu bogów. Nasi mniej odlegli przodkowie zastępili to pojecie obrazem osobistego - wszechmocnego i wszechwiedzącego - władcy. Większość ludzi na ziemi wciąż wierzy w osobowego Boga, ale niektórzy starają się rozwijać bardziej wspolczesne pojęcie władcy, sformułowane przez Spinoze. Wszystkie trzy opisy odnoszą się do tej samej wiecznie-istniejcej postaci, bez względu na to jak ja nazywamy, i jak interpretujemy slowo "istnieje." Moim zdaniem modlenie sie do Boga osobistego, myslac ze jest on calym swiatem, nie jest grzechem. Czy zgadzasz się z tym pogladem?

Ciekawy artykuł o Spinozie, i wiele wnikliwych komentarzy czytelnikow, pojawiło się niedawno w aamerykanskiej gazecie "The New York Times":

http:// opinionator blogs.nytimes.com/2014/05/25/judging-spinoza/

Autorem jest profesor filozofii, Steven Nadler. Jeden z czytelnikow napisał: "Znam wielu chrześcijan i zydów, którzy praktykują swoje tradycje religijne, chociaż ich przekonania są świeckie. Oni wcale nie ukrywają takich pogladow. Spinoza, podobnie jak Galileo, został ekskomunikowany w czasach ortodoksji religijnej. ... Jego rechabilitacja, przez kościół katolicki, to nie tylko zgoda na to że ziemia kręci się wokół słońca. Jest to takze potepienie karania wierzacych za myslenie samodzielne, nie wykluczajac rozwazan nad dogmatami kościoła. ... "

Ludwik Kowalski (patrz Wikipedia)

RE: Kim jest Boog? - Rigorr - 10.10.2014 09:24

A ja mam takie pytanie piszesz tutaj że bóg jest istotą wszechmogący to zadam proste pytanie

Jeśli bóg jest wszechmogący to może stworzyć np. tak wielki kamień którego sam nie podniesie czy skoro jest wszechmogącym to nie możliwe jest takiego kamienia którego nie podniesie ?

RE: Kim jest Boog? - Prot - 10.10.2014 23:55

Jakie wyświechtane pytanie.

RE: Kim jest Boog? - Rigorr - 12.10.2014 15:49

moze i takie jest ale nawet ty nie potrafisz odpowiedzieć na to pytanie i ewidentnie sie niem zbulwersowałeś

a czytajac twoje inne posty potrafiles napisac cos co wnosilo do poprzedniego a teraz ?

RE: Kim jest Boog? - Prot - 12.10.2014 21:36

Teraz nie mam czasu, i wcale się nie zbulwersowałem.
A ty jak chcesz to sobie poszukaj odpowiedzi bo było tysiące razy odpowiadane, jak znajdę to wkopuje bo nie che mi się tworzyć tego od nowa.

RE: Kim jest Boog? - wiola - 16.10.2014 14:14

Polecam filmik Wiara czyni czuba

RE: Kim jest Boog? - BB - 08.07.2015 12:41

Bóg nie jest wszechmogący, tylko wszechmocny

RE: Kim jest Boog? - piotr22 - 09.07.2015 19:10

Nie zgadzam się z tym twierdzeniem: "Bóg nie jest podmiotem poza swiatm--on jest Swiatem"
Biblia mówi, że Jehowa Bóg mieszka w niebie. Król Salomon błagał Boga: „Racz wysłuchać z niebios, twego ustalonego miejsca zamieszkania” (1 Królów 8:43). A Jezus Chrystus, gdy podawał swym naśladowcom modlitwę wzorcową, polecił im zwracać się do Jehowy słowami: „Nasz Ojcze w niebiosach” (Mateusza 6:9). Po zmartwychwstaniu Chrystus wstąpił „do samego nieba, żeby się teraz na naszą rzecz ukazywać przed osobą Boga” (Hebrajczyków 9:24).
Bóg nie przebywa wszędzie tylko w dziedzinie duchowej.

RE: Kim jest Boog? - Dariusz - 12.07.2015 20:16

wspolczesna nauka nie zapszecza istnienia ''boga'' , a wrecz zaklada istnienie naszego konstruktora . kim , czym jest przynajmniej ja nie wiem . mozliwosci jest wiele . jesli mial by stworzyc tylko nas , to prosta sprawa , wystarczy ze jest lub sa na wyzszym poziomie technologicznym ktuty pozwala na konstruowanie form zycia biologicznych . jesli mial by stworzyc caly nasz swiat to prawdopodobnie musial by zyc w innym wymiarze prawdopodobnie bardziej skomplikowanym niz nasz gdzie obowiazuja "inne prawa fizyki" pewnie i inne wielkosci pozwalajace na wytworzenie naszego mniej zkomplikowanego wymiaru . moze on istniec rownolegle do nas a zkoro jest z innej materji nie wchodzi w konflikt z nasza . jeszcze do niedawna zakladano istnienie 70 % niewidzialnej materji ( masy) w naszym swiecie , ostatnie modele zakladaja istnienie 97 % czegos co wypelnia nasz wymiar oprucz materji ktura widzimy , wiec cos tu jest oprucz nas . nie mowie tu o antymaterji tylko o czyms innym . i nie mowie tu o bogu z biblji :)

RE: Kim jest Boog? - BB - 13.07.2015 13:36

Zgadzam się z tobą piotr22
Prawdziwy Bóg który nie miał początku ani nie będzie mieć końca jest Źródłem życia i Stwórcą wszystkiego o tym mówi Psalm 90:2 Zanim się narodziły góry,
nim zacząłeś jakby w bólach porodowych wydawać ziemię i żyzną krainę,
już od czasu niezmierzonego po czas niezmierzony ty jesteś Bogiem.

Żaden człowiek nigdy nie widział Boga, bo jest On istotą duchową, niezmiernie przewyższającą wszystkie stworzenia fizyczne na ziemi

RE: Kim jest Boog? - mm - 18.07.2015 22:52

(13.07.2015 13:36)BB napisał(a): Zgadzam się z tobą piotr22
Prawdziwy Bóg który nie miał początku ani nie będzie mieć końca jest Źródłem życia i Stwórcą wszystkiego o tym mówi Psalm 90:2 Zanim się narodziły góry,
nim zacząłeś jakby w bólach porodowych wydawać ziemię i żyzną krainę,
już od czasu niezmierzonego po czas niezmierzony ty jesteś Bogiem.

Żaden człowiek nigdy nie widział Boga, bo jest On istotą duchową, niezmiernie przewyższającą wszystkie stworzenia fizyczne na ziemi
Jak człowiek mógł nie widzieć Boga skoro jest on podobno wszechobecny? Skoro jest wszechobecny to musi być też Twoim włosem na głowie.

Skąd wiesz, że Bóg jest źródłem życia? Bo tak mówi psalm?

RE: Kim jest Boog? - BB - 20.07.2015 16:48

mm a co twoim zdaniem jest źródłem życia? Ja wierze że Bóg Jehowa jest Stwórcą. Biblia jest dla mnie wierzytelną księgą dlatego podałam Psalm, wiele osób nie chce zbadać Biblii bo przejechało się na religii, ja jednak czytając tą księgę nie mogę powiedzieć że ona kłamie ale nie tylko Biblia daje do zrozumienia że początkiem wszystkiego musi być ktoś kto posiada wielką moc. Dowodzi to też nauka.

A poza tym mm nie uważam że Bóg jest wszechobecny... W swoich przemyśleniach kieruje się Biblią, a ona nic takiego nie mówi.

RE: Kim jest Boog? - mm - 20.07.2015 22:46

(20.07.2015 16:48)BB napisał(a): mm a co twoim zdaniem jest źródłem życia? Ja wierze że Bóg Jehowa jest Stwórcą. Biblia jest dla mnie wierzytelną księgą dlatego podałam Psalm, wiele osób nie chce zbadać Biblii bo przejechało się na religii, ja jednak czytając tą księgę nie mogę powiedzieć że ona kłamie ale nie tylko Biblia daje do zrozumienia że początkiem wszystkiego musi być ktoś kto posiada wielką moc. Dowodzi to też nauka.

A poza tym mm nie uważam że Bóg jest wszechobecny... W swoich przemyśleniach kieruje się Biblią, a ona nic takiego nie mówi.
Wszystko co jest we wszechświecie składa się z tego samego. wszystko ma taki sam budulec podstawowy. W pewnym momencie nastąpiło takie połączenie budulca i przy pewnych sprzyjających okolicznościach (jakiś nadmiar energii) powstało życie. Źródłem życia jest przypadek. Akurat na ziemi były sprzyjające ku temu okoliczności aby życie mogło zaistnieć. Kiedyś one się skończą i życie zniknie. Ale być może powstaną na Saturnie czy Jowiszu i tam będzie życie.

Gdzie nauka mowi, że ktoś z wielką mocą stworzył życie na ziemi?

Uważasz, że bóg tworząc życie na ziemi stworzył je za jednym razem czy schodził na ziemię niemal co parę milionów lat aby stworzyć nowy gatunek?

Skoro bóg nie jest wszechobecny to nie jest wtedy doskonały. A wszechmocny i miłosierny jest?
Czy tez nie?

RE: Kim jest Boog? - BB - 22.07.2015 12:16

Twoje pytanie : " Gdzie nauka mówi, że ktoś z wielką mocą stworzył życie na ziemi? "

Na przykład profesor biologii Alexandre Meinesz w roku 2008 o´świadczył ,ze po przeszło 50 latach badań żadne empiryczne dowody nie potwierdzają hipotezy samorzutnego powstania życia na Ziemi w jakiejś molekularnej zupie, trudno nawet mówić o jakimkolwiek postępie, który w istotny sposób przybliżałby nas do jej udowodnienia”.
Niektórzy opierają swoje wywody na doświadczeniu Stanleya L. Millera który poddał działaniu wyładowań elektrycznych mieszanin gazów majc przypominać pierwotną atmosferę ziemską i otrzymał aminokwasy, czyli podstawowe elementy budulcowe białek. Czy to znaczy,że równie łatwo mogły powstać wszystkie inne składniki żywej komórki?
Niektórzy się z tym nie zgadzają np. Robert Shapiro, emerytowany profesor chemii na Uniwersytecie Nowojorskim. Nie zgadza się z tym że można odtworzyć wszystkie składniki żywej materii.
Ponieważ nie udało się wyprodukować ani RNA ani białek gdzie do istnienia komórki potrzebna jest współpraca trzech rodzajów skomplikowanych czsteczek—kwasów deoksyrybonukleinowych (DNA), kwasów rybonukleinowych (RNA) oraz białek.
Hubert P. Yockey, uczony będący zwolennikiem ewolucji, powiedział nawet: „Jest zupełnie niemożliwe, aby tym, co dało początek życiu, było białko”. W produkcji białka musi brać udział RNA, które z kolei nie może powstać bez pomocy białek.
Zastanówmy się, przed jakim wyzwaniem stoją naukowcy, według których życie powstało samorzutnie. W swoich laboratoriach uzyskali parę aminokwasów występujących w żywych komórkach. Podczas dokładnie zaplanowanych i starannie przeprowadzanych eksperymentów wytworzyli także inne, bardziej złożone czsteczki.
Mają nadzieję, że uda im się otrzymać wszystkie składniki potrzebne do zbudowania najprostszej komórki. Gdyby naukowcom udało si kiedyś skonstruować komórkę, dokonaliby czegoś naprawdę niesamowitego. Ale czy w ten sposób wykazaliby, że mogła ona powstać przez przypadek? Czy raczej nie dowiedliby czegoś wręcz przeciwnego?

RE: Kim jest Boog? - mm - 22.07.2015 17:13

Nie wykazałaś, że nauka mówi, że ktoś o wysokiej mocy stworzył życie. Owszem nie wiemy jak powstało zycie i prędko się nie dowiemy bo nie stworzymy identycznych warunków jakie panowały parę miliardów lat temu i nie będziemy jeszcze długo dysponowali potrzebną do tego energią. Owszem są powolne postępy w biogenezie ale tylko powolne.

Uważasz, że Bóg przyleciał na ziemię tylko po to aby stworzyć bezjądrową komórkę prekarionta?

Uważasz, że gdy Bóg już stworzył tego prekarionta to wiedział, że z tego za trzy miliardy lat wyewouluje człowiek?

Uważasz, że Bóg tworząc tego prekarionta wiedział, że stworzył machinę zła? Wiedział, że to co stworzył będzie się wzajemnie mordowało i pożerało? Może zaprogramował to wszystko tak bo lubi takie krwawe reality show?

Uważasz, że Bóg, który tak okrutnie zaprogramował życie jest dobry?

Ciekawy film o biogenezie
https://youtu.be/_dhN6IgFUho